« Svibanj 2024 »

UZ BALTAZAR NA RADIONICI UKRASA OD SLAME - LUSTERA

U subotu, 4.studenog 2017. godine, u prostorijama i organizaciji Muzeja Brdovec, održana je još jedna u nizu radionica iz ciklusa tradicijske kulture. Radionicu su vodili članovi Udruge Drinčani, koji svojim aktivnostima doprinose očuvanju mnogih tradicijskih vrijednosti.

Ovog puta su se izrađivali viseći ukrasi od slame, tzv. lusteri, koji u mnogim kućama u Drenju imaju vrlo dugu tradiciju izrade. Tim ukrasima su se u prošlosti ukrašavale kuće u vrijeme Božića.

Svi koji su sudjelovali na radionici mogli su čuti i vrlo zanimljivu priču koja govori o tome kako je došlo do toga da se ova tradicija ne prekida i do današnjih dana. Radionica je bila namijenjena svim uzrastima, pa je vrlo lijepo bilo vidjeti različite generacije kako surađuju i uživaju u međusobnom druženju.

Za izradu ovih lijepih ukrasa potrebna je slama koju treba uzgojiti i ubrati s posebnom pažnjom, kako bi vlati ostale duge i nepolomljene, ali i puno strpljenja i spretne ruke.

UZ Baltazar i ovaj puta su predstavljale učenice 7. razreda Karla Čiško i Sara Šlogar Frkanec, u pratnji učiteljice G. Štefančić. Vrlo ugodno i veselo ozračje u kojem smo radili, nove vještine koje smo usvajali i ideje za ukrašavanje škole i domova u predbožićno vrijeme, potakle su nas na vrlo aktivno sudjelovanje.

S ponosom i radošću ćemo u našoj školi izložiti luster koji smo sami izradili i potaknuti druge učenike da nam se pridruže u budućim radionicama.

objavio: Božica Krulić   datum: 7. 11. 2017.