« Svibanj 2024 »

Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica"

U četvrtak, 27. ožujka 2014. godine u 12 sati i 30 minuta održano je šesnaesti  put Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica".

U isto vrijeme s približno istim zadacima natjecali su se učenici Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Indonezije, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Kolumbije, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Republike Hrvatske, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Venezuele, Čilea, Gane, Irske, Izraela, Kostarike, Latvije i Malezije.

Natjecalo se više od 6.800.000 učenika u 58 zemalja, što ovo natjecanje čini najvećim školskim natjecanjem svijeta.

U Republici Hrvatskoj  natjecanje  je održano u 402 osnovne i 80 srednjih škola u svim hrvatskim županijama i Gradu Zagrebu pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Hrvatskog matematičkog društva.

Igra - natjecanje

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupinu "Leptirići", odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima.

Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan.

Službeni  jezici "Klokana" su francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica.

U Matičnoj školi i u PŠ Drenje  matematičko natjecanje "Klokan bez granica" proveli su  za sve zainteresirane  i prijavljene učenike od 2. do 8. razreda,  profesori matematike Vladimir Novaković i Ružica Glogović te učiteljice RN.

objavio: Božica Krulić   datum: 1. 4. 2014.